NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY BUDOWIE SKLEPU INTERNETOWEGO


Wysokiej jakości oprogramowanie e-sklepu to jeden z podstawowych czynników sukcesu w branży e-commerce. Umożliwia szczegółową prezentację informacji o produktach, szybką i wygodną nawigację po serwisie, a także niezawodny transfer danych z serwera. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, poszukując odpowiedniego oprogramowania e-sklepu.

CZY WYGLĄD SKLEPU MA ZNACZENIE?

W większości przypadków odpowiedź brzmi TAK. Istnieją jak zawsze wyjątki od reguły np. gdy sklep jest stworzony tylko i wyłącznie dla dystrybutorów generalnego dystrybutora. Wtedy wygląd nie jest istotny, liczy się jedynie funkcjonalność. We wszystkich pozostałych przypadkach wygląd odgrywa absolutnie kluczową rolę w pozyskiwaniu i utrzymywaniu klientów.
Jaka powinna być zatem grafika w sklepie internetowym?
- przejrzysta niezależnie czy jest to kreacja standardowa czy artystyczna
- grafika dająca możliwość zachowania wszelkich funkcjonalności jakie sklep powinien posiadać
- intuicyjna czyli taka, dzięki której unikniemy konieczności pisania instrukcji obsługi sklepu
- przyjazna dla użytkowników czyli taka, która wykorzystuje pewne sprawdzone rozwiązania jak np. miejsce pola wyszukiwania, czy przycisk wylogowania się, który powinien znajdować się w prawym górnym rogu sklepu

FORMY PŁATNOŚCI W SKLEPIE INTERNETOWYM

Im więcej form płatności tym więcej klientów zdecyduje się na zakup w naszym sklepie. Im więcej klientów tym większy zarobek niezależnie od tego czy jakiś operator pobiera opłatę za zrealizowanie takiej formy zapłaty. Jeżeli ktoś kupuje przez internet w większości przypadków korzysta także z płatności kartami kredytowymi czy za pośrednictwem takich serwisów jak Paypal. Należy dbać o to, by klient miał dowolną możliwość w wyborze formy zapłaty za produkt. Nie ograniczajmy się do przedpłaty na konto (tego najbardziej nie lubią klienci) czy też zapłaty za pobraniem.

Podstawowe formy płatności w internecie:
- gotówka
- przelew
- płatność pobraniowa
- DotPay
- PayPal
- Przelewy24
- Transferuj.pl

SPOSOBY ZAMAWIANIA PRODUKTÓW

Często spotykałem się z podejściem klientów, którzy nastawiali się na to, że w ich sklepie będzie można składać zamówienie tylko i wyłącznie po zalogowaniu się. Wiąże się to oczywiście z konieczności rejestracji, wysłaniem maila potwierdzającego rejestrację, potwierdzenie rejestracji przez użytkownika itp. Jest to bardzo złe podejście. Wielu klientów nie ma czasu, albo po prostu nie chce im się robić tych rzeczy i szybko przejdą do sklepu konkurencji. Zamawianie w sklepie musi być jak najprostsze, dajmy zatem klientom możliwość zamawiania artykułów w sklepie bez konieczności logowania się.
Z drugiej strony nie możemy zapomnieć o klientach, którzy zrobią ten wysiłek i zarejestrują się w naszym systemie. Można im to wynagrodzić np. przed dodanie dodatkowych funkcjonalności jak np. schowek artykułów przechowujący ulubione artykuły, możliwość wyrażania opinii o realizacji danego zamówienia czy opinii o sprzedawanych artykułach, które to są niezmiernie istotne z punktu widzenia marketingowego dla samego sprzedawcy. Ewentualnie można dla nich stworzyć specjalny program lojalnościowy, który może ich zatrzymać. Na pewno to się opłaci.

REKLAMA SKLEPU INTERNETOWEGO

Tak! Jest to absolutnie konieczne! Sklep bez reklamy jest skazany na niepowodzenie. Jeśli klienci nie będą mogli trafić do Twojego sklepu, to nigdy w nim nic nie kupią. Nie można stać w miejscu i czekać, aż klienci dotrą w jakiś cudowny sposób do Twojego sklepu. Tak się na pewno nie stanie. W internecie liczy się szybkość. Klienci skorzystają z oferty jednego ze sklepów, które pojawią się na pierwszych 3 stronach wyników wyszukiwania.
Jak reklamować sklep internetowy?
Otóż sposobów jest wiele ale skupię się tutaj na metodach związanych z internetem. Przede wszystkim już od samego początku należy pomyśleć o wypozycjonowaniu strony w wyszukiwarkach, ponieważ jest to proces długotrwały i na jego efekty można czekać miesiącami w szczególności jeśli konkurencja jest duża.
Po drugie należy zadbać o linki na innych stronach. Należy jednak zwrócić uwagę, by strony te były powiązane tematycznie z oferowanymi przez Ciebie artykułami w sklepie. Dobrze by było również posiadać oddzielną stronę Twojej firmy, bądź nawet zintegrowaną stronę ze sklepem, która zwierałaby jakieś informacje.

[caldera_form id=”CF5958a8098af31″]